DUB
28

Pokud chceme nový blok v Dukovanech, tak proto něco musíme udělat

V týdnu od 26.4.2021 probíhala další jednání na téma nový blok v Dukovanech. Zúčastnili se Tomáš Kovalovský, předseda České jaderné asociace, Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska a Miroslav Křišťál, starosta obce Dukovany.

Největší politická shoda a podpora tendru JE Dukovany od roku 2014

Zástupci se postupně se setkali s dalšími členy stálého výboru pro výstavbu NJZ vicepremiérem Janem Hamáčkem a poslanci Helenou Langšádlovou a Zbyňkem Stanjurou. „Opětovně jsme odešli příjemně překvapeni. Všichni politici, se kterými jsme se setkali si uvědomují neodkladnost vypsání tendru na dodavatele stavby nového bloku v Dukovanech a urychlení dalšího postupu výstavby podporují,“ sdělil Tomáš Kovalovský. Dodal, že všichni politici mají jasný názor, že tendr by měl být vypsán ještě v tomto volebním období.

Vítězslav Jonáš zopakoval, že „Skutečně nic nebrání vypsání řádného tendru. Zasílání samostatného bezpečnostního dotazníku, jsou jen politické kličky. Tendr by měl proběhnout řádně a ve standardním procesu,“ a dodal, „že prodlužování a oddalování tendru, zkracuje čas na výstavbu, ale zároveň to stavbu prodražuje.

Miroslav Křišťál dodává, že stávající elektrárna i nový blok v Dukovanech je přínosem nejen pro obec Dukovany, ale i pro celý energoregion, jehož jsou součástí.

Historie se opakuje

Dne 29.4.2021 proběhlo jednání Stálého výboru pro výstavbu NJZ, kde zástupci opozice předložili doporučení k vypsání tendru. Vláda si však trvá na svém a požaduje odeslání nesmyslných bezpečnostních dotazníků.