ČER
07

Jádro musí být nedílnou součástí řešení klimatu

Jaderná energetika musí být nedílnou součástí globální nízkouhlíkové technologické platformy. Ta pomůže a zajistit, aby všechny země splnili své závazky řešení klimatu do roku 2050, řekl generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov delegátům Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu.

Dne 4. června 2021 proběhla Ruském Petrohradu konference s názvem Adapting to Climate Change.

Lichačov sdělil, že odborníci ze zemí Evropské unie letos prokázali, že jaderná energetika je po dobu svého celého životního cyklu jedním z hlavních bezuhlíkových zdrojů energie a přispívá k řešení klimatu. Dobrá zpráva je, že pro odborníky je to samozřejmost. Špatná zpráva je, že pro vedení Evropské unie to samozřejmostí není.

„Nesmyslný“ postoj Evropské komise k jaderné energetice, jako největšímu samostatnému zdroji nízkouhlíkové energie v EU, riskuje ohrožení klimatu a udržitelného rozvoje.

Ve Finsku, Francii a Španělsku se podíl jaderné energie na elektrickém mixu pohybuje od 25 % do 70 %. A bez jádra energie na evropském kontinentu jednoduše neexistuje řešení jak splnit globální klimatické cíle.

Během konference bylo konstatováno, že změna klimatu nevyhnutelně ovlivní vývoj všech odvětví hospodářství i politická rozhodnutí. To bude mít za následek, že investiční projekty budou více rizikové.

Zdroj: World Nuclear News