ČER
21

Čína zahájila výstavbu Beishan Underground Research Laboratory

Čínský úřad pro atomovou energii (CAEA) oznámil, že poblíž města Jiuquan v čínské provincii Gansu začala výstavba podzemní laboratoře Beishan Underground Research Laboratory. Laboratoř bude v žulovém masivu 560 metrů pod úrovní terénu pouště Gobi. Cílem je provedení nezbytných zkoušek a testů vhodnosti horninového masivu pro dlouhodobé ukládání vysoce radioaktivního odpadu.

Dne 17.6.2021 proběhlo slavnostní zahájení výstavby podzemní laboratoře. Přičemž beishanská podzemní výzkumná laboratoř je jedním ze 100 hlavních vědeckých projektů uvedených ve 13. pětiletém plánu Číny na období 2016–2020. Projektu řídí Pekingský geologický ústav jaderného průmyslu.

Technické řešení Beishan Underground Research Laboratory

Podzemní laboratoř Beishan má být největší podzemní laboratoř na světě s nejkomplexnějšími funkcemi a nejširší účastí. Zároveň má zajistit významnou vědecko-výzkumnou platformu pro vybudování hlubinného úložiště. Mají se zde ukládat vysoce radioaktivní odpady. Proces bezpečného uložení vysoce radioaktivních odpadů zároveň zajistí udržitelný rozvoj jaderného průmyslu.

Areál povrchového zařízení má rozlohu 247 hektarů. Z toho 2,39 hektaru jsou podlahové plochy laboratoře. Podzemní komplex bude mít celkový objem 514 200 m3 a ukládací tunely v délce 13,4 km.

Rozpočet a harmonogram

Odhaduje se, že jen výstavba Beishan Underground Research Laboratory bude stát přes 2,72 miliardy CNY (420 milionů USD / 9,8 mld. Kč). Výstavba se plánuje na sedm let. Laboratoř je navržena tak, aby fungovala 50 let. A pokud výzkumné práce potvrdí vhodnost lokality, bude pak do roku 2050 postaveno i hlubinné úložiště vysoce aktivních odpadů.

 • V roce 1987 Čína oznámila dlouhodobou strategii palivového cyklu, která by postupně snižovala jeho množství ve skladech
 • Od roku 2016 je VJP skladováno na místě ve 39 bazénech a v 1 suchém provizorním zařízení v JE Qinshan.
 • China National Nuclear Corporation (CNNC) a francouzská AREVA uzavřeli kontrakt na vybudování závodu na přepracování paliva o kapacitě 800 t/rok v ceně 15,7 miliardy USD.
 • CNNC pokračuje ve výrobě paliva MOX. Přičemž v roce 2018 byl zahájen provoz Výzkumného centra pro jaderná paliva a materiály. Ale i další ústavy také zkoumají thorium a další uranové pokročilé palivo.
 • V roce 2018, tedy 32 let poté, co začaly průzkumy na místě pro HÚ, byla v regionu Gansu Beishan schválena podzemní výzkumná laboratoř;
 • Zahájení výstavby HÚ se plánuje na rok 2040. Ukládání odpadu se plánuje zahájit v roce 2050.

Nízko a středně aktivní odpad

Likvidace nízko a středně aktivního odpadu se provádí na třech lokalitách v Číně. Je to: poblíž Yumenu, severozápadní provincie Gansu; v úložišti Beilong v provincii Gunagdong poblíž jaderné elektrárny Daya Bay; a ve Feifengshanu v provincii Sichuan.

 

Historie čínského programu zadní části palivového cyklu

 • Za celý palivový cyklus odpovídá energetická společnost China National Nuclear Corporation (CNNC).
 • V roce 1987 Čína oznámila dlouhodobou strategii uzavřeného palivového cyklu, která by postupně snižovala množství vyhořelého paliva ve skladech.
 • Požadavky na nakládání s vyhořelým palivem vycházejí z Předpisů pro nakládání s radioaktivními odpady z roku 2002, Předpisů o bezpečnosti nakládání s radioaktivními odpady z roku 2011 spolu s dalšími zákony.
 • Použité jaderné palivo se skladuje v lokalitách ve 39 bazénech a v 1 suchém provizorním skladu použitého paliva v JE Qinshan.
 • Mezi CNNC a AREVA probíhá projekt na vybudování přepracovatelského závodu s kapacitou cca 800t/rok. Náklad na výstavbu je 15,7 miliardy USD. Zahrnuje i sklad VJP v roce 2018.
 • CNNC pokračuje ve výrobě paliva MOX s belgickými organizacemi. V roce 2018 otevřelo Výzkumné centrum pro jaderná paliva a materiály; další ústavy také zkoumají thorium a uranové pokročilé palivo.
 • V roce 2018, tedy 32 let poté, co začaly průzkumy na místě pro HÚ, byla v regionu Gansu Beishan schválena podzemní výzkumná laboratoř.

Zdroj: World Nuclear News a Petr Pavlíček/MAAE

Související články:

US NRC vydal kladné stanovisko k vybudování a provozu jaderného úložiště v Texasu