ČVN
14

Jaderný pohon pro průzkum hlubokého vesmíru

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) a ministerstvo energetiky (US DOE) vybraly tři návrhy koncepce reaktoru pro jaderný pohon pro mise do hlubokého vesmíru. Reaktor bude kritickou součástí motoru, který by využíval vysoce kvalitní nízko obohacené uranové palivo.

Úvod

NASA uvedla, že bude financovat vývoj různých návrhových strategií pro reaktory s různými požadavky na výkon, které by mohly pomoci při průzkumu hlubokého vesmíru.

Národní laboratoř v Idaho, jako pověřený subjekt, uzavře smlouvy se třemi konsorcii. Každé konsorcium připraví koncepční návrh reaktoru, který by mohl zajistit budoucí potřebu misí pro výzkum hlubokého vesmíru. Jsou to:

  • BWX Technologies (s Lockheed Martin);
  • General Atomics Electromagnetic Systems (s X-energií a Aerojet Rocketdyne); a
  • Ultra Safe Nuclear Technologies (s Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC), GE Hitachi Nuclear Energy, GE Research, Framatome a Materion).

Každý kontrakt na přípravu koncepčního projektu reaktoru má hodnotu přibližně 5 milionů USD.

Jaderný pohon

Jaderný pohon poskytuje vyšší účinnost pohonné hmoty ve srovnání s chemickými raketovými motory. Je to potenciální technologie pro mise posádky včetně nákladu na Mars a jiné vědecké mise do vnější sluneční soustavy. Jaderný pohon by mohl umožnit rychlejší a robustnější mise.

Jim Reuter, přidružený administrátor ředitelství vesmírných technologických misí NASA, uvedl že: „Tyto zakázky na design jsou důležitým krokem k hmatatelnému reaktoru, který by jednoho dne mohl pohánět vesmírná plavidla pro nové mise.“

Stephen Johnson, národní technický ředitel pro vesmírnou jadernou energii a ředitel divize Space Nuclear Power and Isotope Technologies, dodal že. „Naše národní laboratoře, které spolupracují s průmyslem přinášejí bezkonkurenční odborné znalosti a schopnosti. Zároveň pomáhají NASA při řešení velmi složitých problémů, které souvisí s jadernou energií a pohonem.“

Strategie rozvoje

Americká administrativa v prosinci 2020 představila národní strategii k zajištění rozvoje a využití vesmírných jaderných energetických a pohonných systémů. A to včetně jaderných tepelných pohonných systémů, které mohou pohánět kosmické lodě.

Cílem je uvést systém jaderných motorů na nízkou oběžnou dráhu Země už v roce 2025. General Atomics bude pracovat na vývoji reaktoru, zatímco Blue Origin a Lockheed Martin vyvine koncepční návrhy kosmických lodí.

NASA uvedla, že také pracuje na energetickém systému pro použití na Měsíci a na Marsu. Opět má v úmyslu spolupracovat s US DOE a Národní laboratoří v Idaho. Cílem je zveřejnit žádosti o návrhy, které po průmyslu žádají vyhotovení předběžného návrhu systému o výkonu do 10 kilowattů.

Originál článku viz https://www.world-nuclear-news.org/Articles/NASA-selects-reactor-concepts-for-deep-space-explo